CHP’de kurultayın kaderini değiştirecek sonuçlar… “Değişim” fark attı

CHP’de ilçe delege seçimleri başladı, 5 Ağustos-10 Eylül tarihlerinde yapılan seçimlerin İstanbul ayağında Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun desteklediği adaylar, CHP Genel Merkezi’nin gösterdiği adaylara fark atarak kazanmaya devam ediyor.

Son yapılan seçimlerde 7 ilçede kongreler gerçekleştirildi ve sonuçlar alındı.

Çıkardığı delege sayısı nedeniyle en önemli seçim olarak gösterilen Kadıköy’de de Ekrem İmamoğlu’nu destekleyen aday ve listeler kazandı.

Adalar, Üsküdar, Beyoğlu, Küçükçekmece, Kadıköy’de yapılan ilçe kongrelerinin tamamında “Değişim” isteyen adaylar kazanırken sadece Sultangazi’deki seçimleri Genel Merkezi’nin desteklediği aday kazandı.

İLGİLİ HABERLER

Bu bilgiler kimsede yok: İlçe kongrelerinde kimler kazandı

İstanbul delege seçimini kim kazandı… Ekrem İmamoğlu-Canan Kaftancıoğlu çekişmesi… Ayrıntılar sadece Odatv’de

Kılıçdaroğlu adım adım izliyor… CHP’de kritik seçimde neler oluyor… Odatv farkıyla…

Kadıköy’deki seçim neredeyse başa baş sonuçlandı. “Değişim” grubu 201 oy alırken Genel Merkez’in adayı 189 oyda kaldı.

Sonuçlar şöyle:

Özellikle Kadıköy’deki seçimde Eski İl Başkanı Berhan Şimşek , Eski İlçe Başkanı Necati Ekşi, Eski Belediye Başkanı Selami Öztürk delege seçilemediler.

Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı parti içerisinde “baskı yaptığı” iddiasıyla tartışmalara neden olan Fahrettin Kayhan, destekleri aday Sıtkı Dinç Çoban’ın listesinde il delegesi adayı olamadılar.

Canan Kaftancıoğlu ve Oğuz Kaan Salıcı tüm Kadıköy delegelerini tek tek aramalarına rağmen 43 İl delegesini kaybettikleri de parti içerisindeki muhalefeti ortaya koydu.

Yapılan son seçimlerle birlikte CHP Genel Merkezi’nin adayları ve CHP İstanbul İl Başkanlığının desteklediği adaylar ağır bir yenilgi aldı.

Canan Kaftancıoğlu’nun basın danışmanı, başkan yardımcıları delege bile seçilemezken, Çetin Çapan’ın olduğu liste kaybetti. Ve delege olamadı. Ayrıca Genel Merkez’in Üsküdar’da desteklediği ilçe başkan adayı ve Avukat Onur Cingil 1 oy farkla kaybetti. Çarşaf liste olarak girilen seçimde çoğunluğu “Değişim” tarafı sağladı.

Esenyurt’ta da belediyenin desteklediği liste kaybederken, İmamoğlu’nu hedef alan Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu 2018’de Kurultay delegesiyken, bu kongrelerde listeye dahi yazılmadı.

Arnavutköy sürpriz şekilde kazanılması da Genel Merkezi şaşırttı. Kaftancıoğlu’nun yakın yönetimden kimse delege olamadı.

Öte yandan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu destekleyen Gürsel Tekin, çarşaf listeyle girilen Üsküdar İlçe Kongresinde 79 kişiden 51. oldu. Tekin, İl delegesi bile olamadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x