Dritan Rexhepi neden Beylikdüzü’ndeydi?

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya koordinesinde hemen her gün yapılan operasyonlarda, aralarında Kırmızı Bültenle arananlar da olmak üzere çok sayıda uluslararası suç örgütü lideri yakalandı.

Onlardan biri de Dritan Rexhepi. Arnavut kökenli olan Rexhepi, geçtiğimiz günlerde Beylikdüzü’nde yakalandı.

Cumhuriyet yazarı Barış Pehlivan, Rexhepi’nin 4 ülkenin cezaevinden kaçtığ olayları hatırlatarak “Firarlar kralı neden Beylikdüzü’ndeydi?” sorusunu gündeme taşıdı. Pehlivan, “Büyük suç örgütü liderleri çok güvendiği bağlantılar olmadan ya da devlette kendisini koruyacak güçlü isimlerin güvencesini almadan bir ülkeye gitmez”

Pehlivan Dritan Rexhepi’nin siciliyle ilgili şu bilgilere yer verdi:

“1- Henüz 18 yaşındayken iki cinayetle suçlandı. İddiaya göre; kiralık katildi. 2006 yılında Dıraç şehrindeki hücresinden kaçtı.

2- Kokain kaçakçılığından mahkûm oldu ve Milano’nun güneyindeki bir cezaevine konuldu. 2011 yılında cinayetten hükümlü iki mahkûmla birlikte hapishaneden firar etti.

3- Belçika’daki silahlı bir soygun nedeniyle hüküm giydi. Anvers kenti yakınlarındaki Merkplas Hapishanesi’ne konuldu. Sadece iki ay sonra bu cezaevinden de kaçmayı başardı.

4- Haziran 2014’te polis, Ekvador’un başkenti Quito’da 278 kilo kokain ele geçirdi. “Balkan” adı verilen bu operasyonda yakalandı. Guayaquil ve Cotopaxi hapishanelerinde beş yıl kaldıktan sonra Lupus hastası olduğu gerekçesiyle ev hapsi kararı verildi, tahliye oldu ve Ekvador dışına çıkmasına yasak getirildi. Bir süre sonra yine firar edip kayıplara karıştı.

Adı: Dritan Rexhepi.

Arnavut. “Firarlar Kralı” diye tanınıyor. Hakkında “Kasten adam öldürme”, “uyuşturucu kaçakçılığı”, “insan kaçırma”, “hürriyetten yoksun bırakma” suçlarından Interpol Kırmızı Bülteni çıkarılmıştı.

Peki, farklı ülkelerin cezaevlerinden dört kez firar edebilen ve kokain sevkıyatlarıyla yeraltı dünyasında efsaneleşen bir uluslararası suçlu nereye kaçtı?

Beylikdüzü’ne!”

(YAZININ TAMAMI)

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x