Uçaktaki mikrop yuvasıymış! İşte korkunç gerçek: ‘Bez yoksa battaniyeyle siliyoruz’

Havaalanları birçok insanın bir arada bulunduğu genel ortamlardan biridir. Bu ortamlarda salgınlar, enfeksiyon rahatsızlıkları ve daha birçok problem ortaya çıkabilir. Ancak uçakların içindeki alanlar da aslında sanıldığı kadar hijyenik olmayabilir.

Uçuş görevlisi ve seyahat blog yazarı Josephine Remo’ya göre baş üstü dolapları nadiren temizleniyor. Bu nedenle Remo, seyahat edecek yolculara yüzeyi bir bez kullanarak silmelerini, ardından da ellerini temizlemeleri gerektiğini hatırlatıyor.

Remo’ya göre uçaktaki en kirli nokta koltuk cebindeki güvenlik talimat kartları. Yolcular, kartları silip okumadan önce ellerini dezenfekte etmekle kalmıyor, aynı zamanda kartı kaldırmadan önce de siliyor.

TEPSİ MASALARI

Uçaklarda yemek yemek için kullanılan tepsi masaları birçok kişinin farklı kullanım amacına hizmet edebiliyor. Yiyecek tüketmek yerine çocuk bezi değiştirenler olabiliyor. Bu nedenle tepsi masalarına yapılan temizlik her zaman yeterli olmayabilir.

KOLTUK KILIFLARI

Uçaktaki yolcuların aynı süre zarfında oturması gerekiyor. Uçaktayken yaşanan herhangi bir hastalık, kazada koltuk kılıfları her zaman değiştirilmeyebilir. Bu nedenle yeniden kullanılabilir veya tek kullanımlık koltuk kılıfı almakta fayda var.

BANYO KAPILARI

Banyolar sıklıkla temizlenmediği sürece büyük bir bakteri yuvası olabilir. Uçaktaki banyolar ve kapı kolları düzenli olarak temizlense de düşük bağışıklığı olan bireyleri etkileyebilir. Özellikle kilitler ve kapı kollarına temas ederken ellerinizi dezenfekte etmeyi unutmamalısınız.

Başka bir uçuş görevlisi ise şu ifadeleri kullanıyor:

“Uçak tuvaletini kullanmanın en kötü zamanı kalkıştan hemen öncesi ve uçuşun en sonu, özellikle de uzun mesafe ise.”

Aynı zamanda türbülanstan sonra tuvaleti kullanmak da iyi bir fikir olmayabilir. İnişli çıkışlı havadan dolayı hasta hissedilebilir. Bu nedenle tuvalete gitmek için en ideal zamanın yemek servisi öncesi olduğu belirtiliyor.

Uçak kabini temizleyicisi olarak çalışan Rosa Sanchez ise çarpıcı açıklamalarda bulundu:

“Bazen temizlemek için yeterli malzememiz olmuyor, bu yüzden sadece elimizde olanı kullanıyoruz ya da sadece su kullanıyoruz. Bazen paspasımız olmuyor, yolcuların uçaklara bıraktığı battaniyeleri yerleri temizlemek için kullanıyoruz.”
 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x