Ünlü Finans Uzmanı: Bunlar Çökerken Bitcoin Kazanacak!

Finans uzmanı ve Bitcoin maksimalisti Max Keiser yine Bitcoin’i destekledi. Ayrıca ABD borsalarının büyük bir çöküşle karşı karşıya kalmasını beklediğini belirtti. Keiser, yatırımcıların fonlarını altın ETF’lerinden spot Bitcoin borsa yatırım fonlarına taşımaya başladıkları gerçeğinden de bahsetti. Daha önce Michael Saylor da altını reddederek bir Bitcoin açıklaması yapmıştı.

“1987 tarzı bir çöküş daha geliyor”

Max Keiser son paylaşımında hisse senetlerinin “1987 tarzı bir çöküşe” hazırlanmasını beklediğini söyledi. Ünlü finans uzmanı bu yönde bir uyarı yaptı. O tarihi günü “Kara Pazartesi” olarak biliyoruz. O gün, yani 19 Ekim 1987’de borsalar çöktü. Bu olayın dünya çapındaki zararı 1.71 trilyon dolara ulaştı. Pek çok kişi bu talihsiz olayı Büyük Buhran ile karşılaştırdı. Hisse senedi çöküşünün nedenleri arasında aşırı değerlenmiş hisse senetleri, yükselen faiz oranları ve ABD’nin ticaret ve bütçe açıkları yer alıyordu.

Bitcoin maksimalistlerinin her zaman yaptığı gibi Max Keiser, dünyanın lider kripto para birimi Bitcoin’in burada “nihai güvenli liman” olarak ortaya çıkmasını beklediğini söyledi. Keiser ayrıca ekonomist Don Johnson’ın milyarder Stanley Freeman Druckenmiller’ın 1987 borsa çöküşüne ilişkin açıklamasına atıf yapan bir paylaşımını da alıntıladı.

Altın ETF’lerinden Bitcoin ETF’lerine geçen fonlar!

Max Keiser ayrıca şu anda fonların altın bazlı ETF’lerden spot Bitcoin ETF’lere geçmeye başladığını vurguladı. Bu arada, geçtiğimiz saatlerde, BTC fiyatı 52.800 dolar bölgesine yükselen büyük bir yeşil mum bastı. Ancak, ardından 51.600 dolar bölgesine geriledi.

Pazartesi günü, MicroStrategy iş zekası devinin kurucusu Bitcoiner Michael Saylor, Bitcoin üzerindeki bahsini ikiye katladı. Dahası güvenli liman olarak kabul gören altını reddetti. Saylor, 2020 Ağustos’tan bu yana dünyanın lider kripto para biriminin toplamda %330’dan fazla arttığını belirtti. Ayrıca, altın fiyatının aynı dönemde %1 oranında düştüğünü kaydetti.

Bitcoin ETF ihraççıları rekor alımlar yapıyor

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun spot Bitcoin ETF’lerini onayladığı 11 Ocak’tan bu yana, bu ETF’leri çıkaran Wall Street şirketleri günlük olarak büyük miktarda BTC satın alıyor. Bu, madencilerin bir günde çıkardığı BTC miktarından 12,4 kat daha fazla.

Bugün, 11 Bitcoin ETF‘sinden sekizinin topladığı BTC miktarının neredeyse 14 milyar dolara ulaştı. Dünyanın en büyük fon yöneticisi BlackRock bu toplam miktarın neredeyse yarısını satın aldı. BlackRock’ın şimdiye kadarki alım miktarı 6.23 milyar dolar değerinde BTC oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x